Złoty Stok – wizyta w kopalni złota

wpis w: Podróże po Polsce | 0

Złoty stok to mała miejscowość znajdująca się przy granicy polsko-czeskiej. To co ją wyróżnia, to obecność nieczynnej już kopalni złota, która pod koniec lat 90-tych została udostępniona do zwiedzania.

Kiedy odwiedzaliśmy to miejsce, mogliśmy zwiedzić kopalnię jedynie w ramach tzw. „Podziemnej trasy turystycznej”. Wspominam o tym, gdyż obecnie możliwe jest zwiedzanie również Sztolni Ochrowej. Zwiedzanie możliwe było tylko w obecności przewodnika, co w przypadku tego miejsca, przemawia niewątpliwie na jego korzyść. Przewodnikami są bowiem pasjonaci, którzy naprawdę starają się opowiedzieć o tym miejscu jak najwięcej.

Jedna z usłyszanych ciekawostek (którą zapamiętałem…) związana była z historią tego miejsca. W XVI w pewien alchemik znalazł w wydobywanej tutaj rudzie wartościowy pierwiastek – arszenik. Proporcje wydobycia arszeniku do złota wynosiły 10:1, stąd była to tak naprawdę kopalnia arszeniku.

Pomimo rażącej dysproporcji w wydobyciu obu surowców, miejsce wciąż znane było jako kopalnia złota. Najwyraźniej już w XVI wieku uznano, iż kopalnia złota brzmi o wiele lepiej niż kopalnia arszeniku.

 

Poza zwiedzaniem samej kopalni, na zwiedzających czekają jeszcze inne atrakcje: informacja o zamieszkującej to miejsce faunie oraz wizyta w muzeum przestróg, uwag i apeli. Zwieńczeniem wycieczki jest powrót na powierzchnię na pokładzie podziemnego tramwaju.

Strona kopalni w złotym stoku:
http://www.kopalniazlota.pl/pl/oferta/zwiedzanie-kopalni