Zamek Czorsztyn

wpis w: Zamek | 0

 01.08.2016

Zamek Czorsztyn lub jak kto woli zamek Wrenin w Czorsztynie (nazwa używana jest zamiennie) powstał najprawdopodobniej w XIV wieku. Znajduje się na terenie Pienińskiego parku krajobrazowego. Posiada bogatą historię (dla dociekliwych, dostępną tutaj). Do dnia dzisiejszego przetrwały jedynie ruiny, chociaż trzeba przyznać uczciwie – bardzo dobrze zachowane.

Ciekawostką zamku jest fakt, iż znajduje się nad jeziorem Czersztyńskim, po którego drugiej stronie wznosi się kolejny zamek: w Niedzicy.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od poszukiwań parkingu. Nauczeni doświadczeniem (lepiej późno niż wcale), wiedzieliśmy iż nie warto pchać się na pierwszy z brzegu, nierzadko po zbójeckich cenach, lecz cierpliwie jechać do samego końca. W myśl złotej zasady: „najwyżej się zawróci…”. Bardzo często, pod obiektem znajduje się publiczny parking zwiedzanego miejsca (nie zawsze oznaczony na stronie). Co warto nadmienić, zazwyczaj takowy parking jest darmowy.

Nie inaczej było tym razem… choć nie tylko my wpadliśmy na takowy pomysł i niestety dla nas miejsc parkingowych zabrakło (wciąż dręczy mnie przekonanie, iż zmieścił bym się w upatrzoną lukę pomiędzy samochodami – Pan stróżujący był niestety nieugięty). Karnie wróciliśmy więc na parking… płatny.

 

Zamek Czorsztyn

 

Po zakończeniu zwiedzania przepłynęliśmy na drugą stronę jeziora do zamku w Niedzicy. W tej samej cenie (uroki wolnego rynku oraz działającej obok konkurencji) mogliśmy wybrać: pływające częściej gondole lub statek. Wybraliśmy to drugie:

 

 

Bilet na statek z kursu: Czorsztyn – Niedzica

 

Zapraszamy do kolejnego wpisu poświęconego Zamkowi w Niedzicy:)