Park w Arkadii

Dla większości mieszkańców Warszawy Arkadia kojarzy się z centrum handlowym.

Są jednak i tacy, którzy na hasło „a może by tak pojechać do Arkadii” reagują trochę innym entuzjazmem, nie wynikającym bynajmniej z perspektywy nadchodzących zakupów…

 

Park w Arkadii, bo o nim mowa, położony jest w malej wiosce o tej samej nazwie. Zależnie od punktu odniesienia, umiejscowiony jest blisko Łowicza lub około 80 km od centrum Warszawy.

Orientacyjna trasa do Arkadii z centrum Warszawy

 

O Arkadii słów kilka

 

Co wyróżnia Arkadię na tle innych parków?

„W Arkadii nie ma żadnego zamku, pałacu, ani nawet dworu. Ma jednak z tematyką strony wiele wspólnego i stanowi niejako jedność z pałacem Radziwiłłów w pobliskim Nieborowie, z którego prowadzi zabytkowa aleja lipowa. Oba obiekty stanowią jedną placówkę muzealną. W parku odnaleźć można elementy pochodzące z rozbiórki zamku w Łowiczu…

Park romantyczny w Arkadii należy do najlepiej zachowanych zespołów w Polsce. (…). Można powiedzieć, że park jest dziełem fantazji i ambicji jednej osoby – Heleny z Przeździeckich, księżnej Radziwiłłówny. Ona go założyła i poświęciła mu niemal całe swoje życie. Powstało jedno z najpiękniejszych założeń w Europie, odwiedzane przez znamienite osoby. Park miał być miejscem spokojnym, samotnym i romantycznym. Nadano mu nazwę Arkadia – mitologicznej krainy szczęśliwości.”

Arkadia jest na swój sposób miejscem niezwykłym. Na 14,5 ha przestrzeni, znajduje się staw, połączony z lokalną rzeczką – Łupią, właściwy park oraz mnóstwo różnych budowli – pozostałości z czasów świetności tego miejsca. Można by długo o tym miejscu pisać… lepiej jest jednak to miejsce po prostu zobaczyć.

Dodatkowym plusem dla Arkadii jest udostępniony do zwiedzania pałac Radziwiłłów w pobliskim Nieborowie (ok 5 km). Jest to jednak temat na osobną wycieczkę… :-).

 

 

Bilety:

W 2018 roku bilet wstępu kosztował 12 zł od osoby (bilet normalny). Warto sprawdzić jednak ceny na oficjalnej stronie parku: http://www.nieborow.art.pl/wizyta/bilety/.

Trafiliśmy na moment, w którym świątynia Diany przechodziła renowację, stąd bilet był tańszy i kosztował 10 zł. Miłe zaskoczenie.

 
Bilet do parku będący jednocześnie jego mapką

 

Kilka wybranych wspomnień z naszej wizyty (miejsc w parku wartych zobaczenia jest o wiele więcej):

Akwedukt

 

 

Dojazd:

Nie ćwiczyliśmy wprawdzie dojazdu komunikacją miejską, w teorii jest możliwy (źródło):

  • do Łowicza – następnie PKS-em w kierunku Skierniewic przez Arkadię, Nieborów, Bolimów;
  • do Skierniewic – następnie PKS-em w kierunku Łowicza przez Bolimów, Nieborów, Arkadię.

 

Zdecydowanie polecam dojazd własnym środkiem transportu. Tym bardziej, iż przy samym parku znajduje się bezpłatny parking gminny. Jeśli zabraknie miejsc (co również się zdarza), obok znajduje się duży plac, który zaadoptowany został na parking prywatny. Ostatnio jak byliśmy (2018 rok), płaciliśmy tam 5 zł za nielimitowany postój.

 

Przydatne linki:

http://www.nieborow.art.pl/ogrody/arkadia

http://www.zamkilodzkie.pl/pliki/arkadia.htm